VPT36-1390
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VPT36-1390
Mfr.Part # : VPT36-1390
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR TORO 50VA CHAS MT
Stock : 175
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 2.78A, Series 1.39A
Height - Seated (Max) : 36.0mm
Mounting Type : Chassis Mount
Power - Max : 50VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 80.00mm Dia x 33.00mm W
Termination Style : Wire Leads
Type : Toroidal
Voltage - Isolation : 4000Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 18V, Series 36V