LP-20-1200
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
LP-20-1200
Mfr.Part # : LP-20-1200
Manufacturer : Signal Transformer
Description : PWR XFMR SEMI-TORO 24VA TH
Stock : 244
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 2.4A, Series 1.2A
Height - Seated (Max) : 31.80mm
Mounting Type : Through Hole
Power - Max : 24VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 72.90mm L x 57.20mm W
Termination Style : PC Pin
Type : Semi-Toroidal
Voltage - Isolation : 1500Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 10V, Series 20V