CSR0805FKR250
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CSR0805FKR250
Mfr.Part # : CSR0805FKR250
Manufacturer : Stackpole Electronics, Inc.
Description : RES 0.25 OHM 1% 1/4W 0805
Stock : 249266
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thick Film
Features : Current Sense
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 0805 (2012 Metric)
Power (Watts) : 0.25W, 1/4W
Product Status : Active
Resistance : 250 mOhms
Supplier Device Package : 0805
Temperature Coefficient : ±200ppm/°C
Tolerance : ±1%