SFS4-DC24V
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SFS4-DC24V
Mfr.Part # : SFS4-DC24V
Manufacturer : Panasonic
Description : RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Stock : 35000
Product Category : Safety Relays
Coil Voltage : 24VDC
Contact Form : 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Material : Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) : 6 A
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 18 VDC
Must Release Voltage : 2.4 VDC
Operate Time : 20 ms
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Product Status : Active
Release Time : 20 ms
Switching Voltage : 250VAC, 30VDC - Max