SBR1A20T5-7
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SBR1A20T5-7
Mfr.Part # : SBR1A20T5-7
Manufacturer : Diodes Incorporated
Description : DIODE SBR SOD523
Stock : 194406
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 19pF @ 20V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 200 µA @ 20 V
Diode Type : Super Barrier
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package / Case : SC-79, SOD-523
Product Status : Active
Reverse Recovery Time (trr) : 15 ns
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : SOD-523
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 520 mV @ 1 A