TMOV20R575E
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TMOV20R575E
Mega Source # : MEGA-TMOV20R575E
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 952V 10KA DISC 20MM
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Varistor Voltage (Typ) : 952V
Varistor Voltage (Min) : 857V
Varistor Voltage (Max) : 1.047kV
Series : TMOV®
Package / Case : Disc 20mm
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 730V
Maximum AC Volts : 575V
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Features : Thermally Protected
Energy : 375J
Detailed Description : 952V 10kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Current - Surge : 10kA
Capacitance @ Frequency : 275pF @ 1MHz