V14E140L2B7
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
V14E140L2B7
Mega Source # : MEGA-V14E140L2B7
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 220V
Varistor Voltage (Min) : 198V
Varistor Voltage (Max) : 242V
Series : UltraMOV™
Package / Case : Disc 14mm
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 180V
Maximum AC Volts : 140V
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 55J
Detailed Description : 220V 6kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Current - Surge : 6kA
Capacitance @ Frequency : 900pF @ 1MHz