V460LS7P
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
V460LS7P
Mega Source # : MEGA-V460LS7P
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : VARISTOR 715V 1.2KA DISC 7MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 715V
Varistor Voltage (Min) : 643.5V
Varistor Voltage (Max) : 786.5V
Series : LS
Package / Case : Disc 7mm
Operating Temperature : -55°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 615V
Maximum AC Volts : 460V
Manufacturer Standard Lead Time : 10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 37J
Detailed Description : 715V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge : 1.2kA
Capacitance @ Frequency : 55pF @ 1MHz