0224.750MXP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
0224.750MXP
  • 1
Mega Source # : MEGA-0224.750MXP
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - DC : 125V
Voltage Rating - AC : 250V
Size / Dimension : 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Series : 224
Response Time : Fast
Package / Case : 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Melting I²t : 1.05
Manufacturer Standard Lead Time : 13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type : Cartridge, Glass
DC Cold Resistance : 0.152 Ohms
Current Rating : 750mA
Breaking Capacity @ Rated Voltage : 35A AC, 10kA DC